Porady dotyczące wyboru materaca

Jaki materac wybrać ?


zdrowy sen

 

Modna i stylowa sypialnia jest marzeniem każdego z nas. Jej urządzenie jest o wiele bardziej skomplikowane, niż pozornie się wydaje. Doskonałe aranżowane wnętrze sypialni zgodnie z własnymi preferencjami jest gwarancją komfortowego wypoczynku. Najważniejszym elementem sypialnianej aranżacji jest łóżko, a właściwie dobrze dobrany materac, który ma największy wpływ na wygodny i zdrowy sen, a co za tym idzie, także na samopoczucie każdego dnia.

Przekonał się o tym każdy, kto miał okazję porównać spanie na zwykłym sprężynowym tapczanie i dobrej jakości materacu. Wszak zgodnie z ludowym przysłowiem tylko ten się wyśpi, kto zadba o własne posłanie. Jest to niezmiernie ważną kwestią w dzisiejszym świecie, kiedy wiele osób cierpi na bezsenność i różnego pochodzenia stres. Ułożenie ciała w czasie snu ma ogromny wpływ nie tylko na dobre samopoczucie, ale w okresie rozwoju i wzrostu kreuje ono poprawną sylwetkę dzieci i młodzieży. Skutkiem źle dobranego materaca są różnego rodzaju wady postawy oraz bóle kręgosłupa.

Właściwie dobrany materac jest podstawą zachowania zdrowego kręgosłupa oraz zachowania właściwej higieny snu.  Dla  osób  z wrażliwą skórą oraz cierpiących na alergię  bardzo ważną rolę odgrywa surowiec, z jakiego wykonany został materac oraz jego działanie przeciwalergiczne.

 

Jak wybrać ten najwłaściwszy spośród setek propozycji?

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na kilka ważnych aspektów, aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy wypoczynek.

 

Twardy, czy miękki ? 

twardość

 

Pierwszym kryterium jakim kierujemy się w wyborze właściwego materaca jest jego twardość.  Materac powinien być bardzo elastyczny, ale nie zbyt miękki. Nie może on powodować, że użytkownik kładąc się, będzie zapadać się niczym w błoto. Nie może być też tak twardy, że budząc się rano będą nas bolały kości. Dlatego wybór twardości materaca jest ściśle uwarunkowany indywidualną budową ciała użytkownika.  Innej twardości potrzebują osoby bardzo szczupłe i wysokie, a innej osoby krępej budowy ciała. Ważne, że leżąc można rozluźnić się, a materac uginać się będzie zgodnie z naturalną krzywizną ciała. Ogólnie przyjętymi kryteriami twardości względem budowy i ciężaru ciała jest twardość H2 do 80 kg i H3 powyżej tej wagi, równocześnie przy wzroście pomiędzy 150 -170 cm. Indywidualnie należy kierować się odpowiednim podparciem płaszczyzny ciała, a kręgosłup leżącego na boku powinien zawierać się w płaszczyźnie poziomej, natomiast leżącego na wznak powinien przyjąć naturalne krzywizny. Kolejnym aspektem na który należy zwracać szczególną uwagę jest ulubiona pozycja, jaką przybieramy w czasie snu. Innej twardości materac potrzebny jest dla osób śpiących na wznak, dla śpiących na boku, a jeszcze innej dla tych, którym wygodniej jest spać na brzuchu. Bardziej elastyczne materace przeznaczone są dla śpiących na boku, a twardsze dla pozycji na wznak lub na brzuchu. Różnice w preferencjach dotyczących twardości materaca zauważalne są także w przypadku płci. Kobiety wolą materac miękki zaś panowie twardszy. Najczęściej do małżeńskiego łóżka pary kupują dwa różne materace. Obecnie nie jest to konieczne ponieważ do małżeńskich łóżek podwójne materace podzielone są na dwie strefy damską i męską. Strefa damska jest bardziej miękka od strefy męskiej. Części te mimo, iż stanowią jeden materac podwójny, doskonale amortyzują zmiany pozycji śpiącego obok, tak by druga osoba nie odczuwała ruchu.

 

Walory zdrowotne materacy i wpływ na komfort snu.

 

Dla wielu osób istotnym aspektem jest również przyzwyczajenie oraz kłopoty zdrowotne. W przypadku chorób kręgosłupa i schorzeń układu szkieletowego dobór materaca powinien być konsultowany z lekarzem specjalistą. Najlepiej wybierać materace posiadające różne strefy twardości.  Jest to bardzo ważne w przypadku osób chorujących, spędzających w łóżku więcej czasu, niż przeciętnie zdrowy człowiek. Strefy twardości nie mają natomiast znaczenia dla osób często zmieniających pozycję w czasie snu. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie materac wysoko elastyczny. W doborze materaca zwracamy uwagę nie tyko na właściwą twardość i sprężystość produktów oraz ilość stref, ale także o estetykę wykonania, regulację cyrkulacji powietrza i możliwość łatwego utrzymania czystości. To ważne w przypadku materacy do łóżek dziecięcych oraz dla osób obłożnie chorych.

 

Sprężyny czy pianka?

 

Drugim, niezwykle ważnym kryterium w wyborze idealnego materaca jest rodzaj i  materiał z jakiego wykonano materac, ponieważ mają one różne właściwości, dzięki wykorzystaniu surowców najwyższej jakości dobranych do potrzeb klientów. Z pewnością odczujemy różnicę pomiędzy materacem piankowym, a sprężynowym, chociaż sprężyny zmieniono obecnie w bardzo komfortowe rozwiązanie sprężyn kieszeniowych, a rodzaje pianki używanej do produkcji  materacy to najwyższej jakości materiały posiadające atesty.

 

Materace piankowe wykonane są z wysokiej jakości pianki, której elastyczność i miękkość dostosowują się do ułożenia ciała śpiącego, co pozwala na relaks i regenerację całego organizmu, zwłaszcza układu szkieletowego. Pianka posiada optymalnie zwiększoną cyrkulację powietrza, która zapobiega nadmiernej potliwości i utrzymanie właściwej temperatury. Materace piankowe dzielimy między innymi na wysoko elastyczne i termo elastyczne, które posiadają szereg właściwości wspomagających zdrowy i komfortowy sen.

 

Materace kieszeniowe dzięki ich unowocześnionej budowie, wyeliminowane zostały wszystkie niedogodności dawnych konstrukcji tego typu. Zastosowanie sprężyn w materacu pozwala na bardzo dobrą wentylację wewnątrz materaca zapobiegającą powstawaniu bakterii, zwiększa żywotność produktu oraz świetnie dopasowuje się do ułożenia ciała śpiącej osoby. Połączenie konstrukcji sprężynowej z piankami wysokiej jakości oferuje użytkownikowi komfortowy wypoczynek na produkcie o wysokiej żywotności.  

 

pocket 9 stref

Czy warto zainwestować w jakość?

 

Przeznaczamy duże kwoty np. na zakup samochodu, w którym spędzamy średnio 2 czy 3 godziny dziennie, czy warto więc kupić dobry, komfortowy materac na którym śpimy średnio 8 godz. na dobę? Od tego jak się wyśpimy zależy nasze  samopoczucie  w ciągu dnia.  Trzeba  pamiętać, że cena  materaca  jest wprost  proporcjonalna do jego jakości i właściwości zdrowotnych. Oznacza to, że im droższy tym lepszy, wykonany z lepszej jakości materiałów posiadających  różnego  rodzaju  zalety,  przy  minimalizacji  wad. Warto przeanalizować sobie wady i zalety tańszych i droższych materacy, a szybko uświadomimy sobie, że oszczędzanie na tym elemencie sypialni jest niekorzystne dla naszego komfortu spania i zdrowia. Łatwiej zrezygnować z drogich firan w sypialni, niż z droższego, ale lepszego materaca.

 

 Ważne dodatki

 

Jeśli decydujemy się na materac warto pamiętać o dobraniu odpowiedniego stelaża, który nie tylko dba o komfort użytkownika, ale również zabezpiecza materac przed niszczeniem.  Wszystkie materace dostosowane są do każdego wymiaru łóżek, zaś rodzaje stelaży odpowiednio: dla materacy miękkich zbudowane z listew o gęstości giętych listew co 3, 4 cm , oraz materace twardsze i sprężynowe, w których odstępy między listwami nie przekraczają 8 cm. Kolejnym dodatkowym elementem kupowanym osobno są ochraniacze na materac, które  ułatwiają utrzymanie czystości.

 

Wybór pokrowca.

Ważną sprawą równie jak twardoc materaca jest wybór odpowiedniego pokrowca.

Są rózne typy pokrówców posiadajace rózne właściwości.

 

 

 

 

Wybór materaca powinien być indywidualną decyzją klienta, można jedynie sugerować się radami sprzedawcy i znajomych.

 

 

Opis komponentów

Komponenty użyte do produkcji naszych materacy pochodzą z Polski oraz Europy Zachodniej. Każdy element w konstrukcji materaca pełni jakąś funkcję odpowiedzialną za: komfort wypoczynku, właściwe podparcie ciała,
żywotność, czy wentylację materaca.

System sprężyn kieszonkowych (pocket )

Nowatorskie rozwiązanie w postaci umieszczenia każdej ze sprężyn w oddzielnej kieszeni materiałowej, eliminuje skutek tarcia elementów metalowych, a co za tym idzie wydawania niepożądanych dźwięków.  Kolejnym atutem takiej budowy jest zapobieganie efektowi "fali" polegającemu na zapadaniu się dużej powierzchni materaca pod ciężarem użytkownika. Niepożądane zjawisko "fali" jest charakterystyczne dla tradycyjnego systemu sprężyn typu bonell, które stanowi wyjątkową uciążliwość przy użytkowaniu materaca przez osoby o dużej różnicy wagowej. Kolejnym wyróżnikiem sprężyn kieszonkowych jest system 9 stref polegający na zastosowaniu sekcji sprężyn o różnej twardości. Materac został podzielony na 9 części z uwzględnieniem różnego nacisku ciała na poszczególne strefy materaca.  Np. materac w okolicach bioder posiada sekcję sprężyn twardszych, natomiast w okolicy głowy oraz stóp gdzie nacisk jest mniejszy, sekcję sprężyn bardziej miękkich. System 9 stref ma za zadanie zapewnić komfort wypoczynku dzięki równomiernemu podparciu ciała.

 

pocket 9 stref

 

Działanie lateksu

Pianka lateksowa zapewnia użytkownikowi wysoki komfort snu dzięki miękkości i dużej sprężystości. Wysoka sprężystość pianki odpowiedzialna jest za równomierne punktowe podparcie ciała zwiększając uczucie relaksu. Lateks jest surowcem naturalnym, pozyskiwanym  z drzewa kauczukowego rosnącego w lasach tropikalnych, który w połączeniu z innymi materiałami pochodzenia syntetycznego tworzy piankę lateksową. Produkt ten dzięki dużej ciągliwości  i odporności na uszkodzenia mechaniczne odznacza się długą żywotnością. Pianka lateksowa polecana jest osobom preferującym materace bardziej miękkie H2 i H3, często przybierającym między innymi pozycję spania na boku oraz cierpiącym na niektóre dolegliwości kręgosłupa w części lędźwiowej (bóle krzyża).   

lateks

 

Działanie termo elastycznej pianki Visco Elastic (memory foam)

Pianka Visco Elastic charakteryzuje się wysoką elastycznością zapewniając równomierne i precyzyjne dopasowanie do kształtu ciała oraz utrzymywanie tego kształtu przez pewien czas dzięki czemu zyskała miano "pianki z pamięcią" lub "leniwej pianki". Eliminuje miejscowe uciski wpływając na właściwe krążenie krwi a dzięki równomiernemu podparciu
kręgosłupa, nawet w części lędźwiowej, uwalnia od bólu krzyża.  Jest gwarancją idealnego połączenie zdrowego wypoczynku i relaksu. Kolejną unikatową cechą jest termo elastyczność polegająca na oddziaływaniu temperatury ciała użytkownika na stopień elastyczności pianki. Pianka Visco jest jednym z wynalazków NASA, stosowanym do budowy foteli promów kosmicznych a w późniejszym czasie również foteli aut luksusowych. Obecnie używana jest także jako jeden z surowców do produkcji materacy a dzięki wyjątkowym  cechom określana jest jako pianka o właściwościach rehabilitacyjnych. Pianka Visco polecana jest osobom preferującym materace bardziej miękkie H2 i H3, często przybierającym między innymi pozycję spania na boku oraz cierpiącym na niektóre dolegliwości kręgosłupa w części lędźwiowej (bule krzyża).

 

visco

 

Mata kokosowa

Mata kokosowa składa się z łupin orzecha koksowego oraz mleka kauczukowego, a co za tym idzie jest produktem pochodzenia naturalnego. Jej zadaniem jest usztywnienie materaca oraz nadanie mu większej twardości. Produkt ten jest bardzo popularny u osób preferujących materace H4 twarde oraz pozycję spania na plecach.

kokos

 

Zastosowanie pianki wysoko elastycznej

Pianka wysoko elastyczna poliuretanowa o twardości H3 średnio twarda. Zadaniem pianki oprócz funkcji konstrukcyjnej materaca, jest nadanie mu standardowej twardości i sprężystości.

 

Pokrowiec hypoalergiczny

Pokrowiec został wykonany z połączenia tkaniny bawełnianej i poliestrowej, pikowanej włóknem klimatyzującym, który działa antybakteryjnie oraz nadaje materacowi puszystości. Pokrowiec nadaje się do prania w temperaturze 40 stopni, a zamocowany w nim zamek błyskawiczny pozwala na łatwe ściągnięcie go z materaca. Dzięki zastosowaniu wysokiej gramatury oraz jakości materiału, pokrowiec jest wytrzymały w codziennym użytkowaniu, a zarazem bardzo miły w dotyku. Kolor oraz wytłoczenia na pokrowcu mogą się różnić od przedstawionych na zdjęciu.

Koszyk jest pusty

Sklep działa w trybie testowym! Zamówienia nie będą realizowane.